چهارشنبه, 28 اسفند 1398 ساعت 09:16

 

 

 

 

بیانیه اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران در آستانه روز جهانی آب و توجه به روز ملی آب

 

اتاق ایران از سال 1394 هر ساله روز سیزدهم اسفند را به عنوان "روز ملی آب" گرامی داشته و به‌همین مناسبت مراسمی را با حضور و مشارکت نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم نهاد، ذینفعان و پژوهشگران در عرصه های آب و محیط زیست برگزار مینماید، متاسفانه در سال جاری به دلیل مسایل و مشکلات ناشی از ویروس کرونا برگزاری این مراسم علی رغم تلاشها، همکاری و معاضدت نهادهای ذیربط و تدارکات به‍عمل آمده امکانپذیر نشد و اجرای آن به زمان دیگری موکول گردید.

بطوریکه کم و بیش مردم عزیز کشورمان اطلاع دارند بحران آب، مسایل و چالشهای ناشی از آن پایداری حیات در پهنه سرزمین را در معرض مخاطرات و تهدیدهای جدی قرار داده است. بدون تردید چنانچه تدابیر مناسب و فراگیری برای گذار از وضع موجود فراهم نگردد در آینده‌ای نه چندان دور به دلیل انباشته شدن تجمعی مشکلات و اضافه شدن چالشهای جدید نظیر تحولات اقلیمی و آثار و تبعات سایر پیشرانهای توسعه ، با شرایط پیچیده‌تری نسبت به امروز مواجه خواهیم بود که ایجاد تعادل و توازن پایدار در عرضه و تقاضای آب را با پیچیدگی های بیشتری توام خواهد نمود.

اتاق ایران از سالهای پیش با عنایت به مسئولیت های قانونی، اجتماعی و اخلاق حرفه ای خود ضمن جلب توجه مسئولان و تصمیم گیرندگان به این تهدید بزرگ ملی ، تلاش نموده که به سهم خود برای ارتقای آگاهی جامعه و ایجاد انگیزه‌های لازم برای مشارکت کلیه اقشار برای مقابله و مواجه با چالشهای ناشی از بحران آب اقدام نماید. یکی از فعالیتهای شاخص در این ارتباط اعلام روز سیزدهم اسفند ماه هر سال به عنوان "روز ملی آب" می‌باشد.

دلیل انتخاب روز سیزدهم اسفندماه برای برپایی مراسم روز ملی آب، از منظر تاریخی مصادف و مقارن بودن آن با جشن باستانی "نوروز آب‌ها" که بر اساس متون تاریخی موجود، سیزدهم اسفند هر سال بوده از یک سو و نزدیکی آن به روز جهانی آب یعنی دوم فروردین ماه هر سال (22 مارس) که بنا به ابتکار سازمان ملل برگزار می‌گردد، از طرف دیگر بوده است.

هدف اصلی و بنیانی از اعلام روز ملی آب، ایجاد یک تریبون و فضا برای کلیه دست اندرکاران اعم از نخبگان، مسئولان، نهادهای تصمیم‌گیر، فرهیختگان، فعالان اجتماعی، هنرمندان و اصحاب رسانه و بطور کلی آحاد جامعه و دلسوزان کشور برای ارائه نظرات و دیدگاه های خود در زمینه مدیریت آب و محیط زیست در فضائی صمیمانه و مستقل برای تقویت همکاری ها و مشارکت در رهایی و گذار از بحران آب می باشد.

اگرچه از سابقه برگزاری مراسم روز ملی آب در اتاق ایران چند سالی بیشتر نمی‌گذرد، لکن در همین زمان کوتاه تلاش شده با ایجاد یک دبیرخانه دائمی در مرکز مطالعات راهبردی آب و کشاورزی ، وابسته به  اتاق ایران و جلب مشارکت نهادهای دولتی و غیردولتی ، از رهگذر این رویداد علاوه بر اقدامات فرهنگی نظیر برگزاری "جشنواره ملی عکس آب"، پیشگامان و چهره های خدمتگزار در عرصه های زیر شناسایی و از آنها قدردانی شود:

- بهره وری آب در بخشهای شرب، صنایع و کشاورزی

- خیرین، انجمنها و سازمانهای مردم نهاد فعال در زمینه مدیریت آب و محیط زیست

- مشارکت کنندگان مردمی در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی

- سرمایه گذاران بخش غیردولتی در پروژه های آبی

- ارایه دهندگان فن آوری‌های نوین و استارت آپ‌های فعال در زمینه آب محیط زیست

- چهره های علمی، فرهنگی و هنری فعال در زمینه آب

- اشاعه دهندگان فرهنگ بومی آب ایران

- منتخبین دانشجویی و دانش آموزی در پروژه های تحقیقاتی مربوط به آب

بطوریکه ملاحظه می شود محورهای انتخاب شده ، طیف وسیعی از موضوعات و نقش آفرینان در مقوله مدیریت آب را شامل میشود که بدون تردید شناسایی و معرفی آنان برای جامعه ، می تواند به شکل موثری انگیزه‌های لازم را در حل و فصل چالشهای ناشی از بحران ایجاد و تسری دهد.

شایان ذکر است که در کنار اقدامات مذکور، اتاق ایران هر ساله شعاری را نیز به عنوان شعار روز ملی آب انتخاب و معرفی می نماید. در سال های گذشته تلاش شده که شعار ملی آب، هم راستا با شعار روز جهانی آب که هر ساله از سوی سازمان ملل اعلام می‌گردد، باشد.  شعار روز ملی آب برای سال 1398 که قرار بود در روز سیزدهم اسفند اعلام شود "آب، تغیر اقلیم، مسئولیت اجتماعی" با رویکرد:

- سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف

- ارتقای بهره‌وری

- مدیریت مخاطرات طبیعی

انتخاب گردیده که با شعار روز جهانی آب برای سال 2020 تحت عنوان «آب و تغییر اقلیم »که موضوع جهان شمولی است همخوانی دارد. در واقع این شعار به این مناسبت انتخاب می شود که موضوع انتخاب شده،  به عنوان یک اولویت در کلیه سطوح جامعه مورد توجه قرار گرفته و جهت گیری های لازم را برای انجام اقدامات ملی فراهم آورد.

هر چند که  در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی آب و ارائه دستآوردهای یک سال برنامه ریزی و فعالیت در این خصوص امکانپذیر نشد، لکن جا دارد با اغتنام از فرصت  ، مراتب تشکر و قدردانی اتاق ایران از کلیه نهادهای دولتی، غیردولتی، سمن‌ها، انجمنها و اشخاص حقیقی و حقوقی که با همکاری صمیمانه و از روی عشق و علاقه برای تحقق اهداف تعیین شده تلاش نموده‌اند را اعلام نماید. بدون تردید در فقدان این مشارکت مسئولانه،آماده سازی برای برگزاری این رویداد ملی فراهم نمی‌گردید.

در خاتمه اضافه مینماید که اتاق ایران در نظر دارد به تعمیق و غنا بخشی به فعالیتها و خروجی‌های ناشی از برگزاری رویداد روز ملی آب اقدامات زیر را در دستور کار قرار دهد:

الف: تلاش برای به تصویب رسانیدن روز ملی آب در شورای فرهنگ عمومی کشور جهت درج در تقویم رسمی

ب: افزایش بار فرهنگی روز ملی آب با استفاده از ظرفیت ‌ها و درس آموخته های بی بدیل فرهنگ اساطیری و تاریخی سرزمین با هدف ایجاد پیوند محکم و قوی بین جامعه و مردم در عرصه مدیریت آب با اقداماتی نظیر گفتگو و همکاریهای بین رشته ای و فرا رشته ای

ج: تلاش بیشتر برای بکارگیری شعار روز ملی آب در کلیه سطوح جامعه و دولت برای حصول نتایج ملموس و عملی از طرح آن و ارائه نتایج و دستاوردها به اشکال مختلف

د: تقویت پیوند بین فعالیتهای روز ملی اب با روز جهانی آب جهت بهره برداری بیشتر از تجربیات موفق جهانی در تطبیق با شرایط کشور و امکان مبادله و هم افزایی نتایج فعالیتها در سطح ملی و فراملی

رجاء واثق دارد که با تقویت ارتباطات و پشتیبانی هر چه بیشتر نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی، سمن‌ها و بطورکلی دانش پژوهان، نخبگان جامعه، بهره برداران و ذینفعان و اصحاب رسانه و در یک نگاه فراگیرتر سه رکن دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی، روز ملی آب و فعالیتهای ناشی از آن می تواند به یک رویداد مهم و اثرگذار ملی برای اصلاح فرایندها و گذار از چالشهای ناشی از بحران آب تبدیل شود که تحقق آن با عنایت به ظرفیت های موجود در کشور دور از دسترس نمی‌باشد.

 

 

اتاق ایران