یکشنبه, 20 آبان 1397 ساعت 07:32

فراخوان مطالعه: سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی ایران

 

 

فراخوان مطالعه "سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی ایران"

 

بخش کشاورزی به‌عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تأمین‌کننده غذا، بازار صادراتی و مواد اولیه برای سایر بخش‌ها است. موتور محرك تولید در كشاورزي، سرمايه‌گذاري توسط بخش دولتی و خصوصی است که به نرخ بازدهی مناسب سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های بخش کشاورزی وابسته است. با توجه به نرخ بازدهی سرمایه، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی برای تأمین سرمایه و اعتبار مورد نیاز به روش‌های گوناگون عمل می‌کنند، استفاده از پس‌انداز شخصی، دریافت وام و تسهیلات از منابع اعتباری (نظیر بانک‌ها، مؤسسات و صندوق‌های اعتباری) ازجمله راه‌های ممکن برای تامین بخشی از مشکل کمبود سرمایه توسط کشاورزان در حال حاضر است.

مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب بر اساس مأموریت خود "ارتقاء جذب سرمایه داخلی و بین‌المللی در کسب‌وکار کشاورزي و آب" و در راستای صیانت از فضای کسب‌وکار بخش کشاورزی و آب، از منظر بخش خصوصی و جدا از وظایف و تکالیف قانونی سایر مراکز و دستگاه‌های دولتی، مطالعات کاربردی در خصوص "وضعیت سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی ایران" را در اولویت برنامه‌های خود دنبال می‌نماید. بدین منظور چهار سوال اساسی از سسلسله مباحث مطرح در حوزه سرمایه‌گذاری جهت اخذ نظرات و دیدگاه‌های محققین و دانش‌پژوهان کشور به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

1- تعیین نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

2- برآورد سهم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی در بخش کشاورزی و زیر بخش‌های آن

3- پیش‌بینی میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در بخش کشاورزی به تفکیک دولتی و خصوصی

4- بازخوانی و تحلیل چالش‌ها و موانع سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

بدینوسیله، از محققین و پژوهشگران محترم، دعوت می‌شود، پیشنهادات خود را بصورت شفاف و مشخص، در قالب پروپوزال با تبیین کردن، بیان مسئله، ضرورت انجام مطالعه، اهداف، فروض مطالعه، داده‌ها و نحوه اخذ اطلاعات و مراجع اطلاعات و روش پژوهش را به همراه برآورد هزینه و سوابق تحقیقات محقق در رابطه با موضوع تحقیق با تاکید بر بخش خصوصی و فضای کسب و کار را ارائه نمایند.

 

شماره تماس جهت اطلاعات بیشتر: 85732842-021

ایمیل جهت ارسال پروپوزال: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین مهلت ارسال پروپوزال: 30 آبان ماه سال 1397