دوشنبه, 01 شهریور 1400 ساعت 07:53

 

 

 

پیام تسلیت

مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب      

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

انالله و انا الیه راجعون

استاد پرویز کردوانی

 

استاد پرویز کردوانی، مشهور به پدر علم کویرشناسی ایران ، در سال1310 در روستای مندلوک گرمسار متولد شد. کشاورز زاده­ای از شوره زار گرمسار بود . او مفهوم آب را خوب آموخته بود. در سال 1328 در کنار پدر با عملیات کشاورزی- باغبانی در خاکهای شور و با محدودیت منابع آبی در سر زمین ایران آشنا شد. او پس از پایان تحصیلات دکتری از کشور آلمان در دانشگاه­های ارومیه و تهران فعالیت خود در خصوص کشاورزی، کویر شناسی و جغرافیا ادامه داد. و در سال 1382 به افتخار باز نشستگی از دانشگاه تهران نائل آمد.

استاد پرویز کردوانی در طول دوران زندگیش آگاهانه و با استفاده از اصول مبتنی بر علوم و فنون زیست محیطی ، دل نگرانی­های خود را در خصوص وضعیت آب ، محیط زیست و کشاورزی ایران ابراز میداشت. او در خصوص وضعیت آب در کشور و محدود بدون منابع آب هشدارهای لازم  را به مردم، متولیان و دولت میداد. او معتقد بود که ما خشکسالی اقلیمی و خشکسالی آبی را با هم داریم. درست است که در اثر خشکسالی اقلیمی بارشهای سالانه کم شده ولی به دلیل افراط در برداشتن آبهای زیر زمینی، خشکسالی آبی بیشترین لطمه را به منابع آبی کشور زده است. او معتقد بود که پس از انقلاب اسلامی، برای خود کفائی در محصولات کشاورزی اقدام به احداث چاه نیمه عمیق  و سپس چاه عمیق کردیم. و برای صنعتی شدن نیز به آبهای زیر زمینی دست انداختیم. و با انجام مداخلات نا به جای انسانی و خطاهای مدیریتی باعث شدیم تا منابع آبهای زیر زمینی را در مسیر خود کفائی کشاورزی و صنعت به پائین تر حد ممکن برسانیم، بطوریکه امروز وارد مرحله بحران کم آبی شده­ایم.

مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب ( اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران) ضایعه در گذشت استاد پرویز کردوانی، بزرگ مردی که اندیشمندانه، جامعه ایران را از محدودیت منابع آبی و توجه به زیست بوم کشور آگاه میساخت و در مسیر آگاهی جامعه از محدودیت منابع آبی اقدامات شایسته و ارزشمندی را انجام داده است، به جامعه بزرگ ایران تسلیت میگوید.