شنبه, 29 شهریور 1399 10:16

خلاصه گزارش اقتصاد کشاورزی سال‌های 1395 الی 1397-اصلاح شده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

خلاصه  گزارش اقتصاد کشاورزی سال‌های 1395 الی 1397

 

بررسی و رصد پیوسته وضعیت کلان بخش کشاورزی با ایجاد یک نگاه جامع و فراگیر بر متغیرهای مختلف تأثیرگذار بر بخش، از یک منظر می­تواند آسیب‌­های احتمالی که ممکن است در آینده بر کسب­وکارهای کشاورزی وارد شود را پیش­‌بینی کرده و هشدار دهد و از منظری دیگر می­‌تواند مشکلات راهبردی و کلان که در حال حاضر گریبان­‌گیر فعالان بخش خصوصی بوده و مانع پیشرفت و یا کند شدن سرعت پیشرفت فعالیت­‌های کشاورزی می­شود، شناسایی و ارزیابی نماید. گزارش حاضر نیز وضعیت بخش کشاورزی را از جنبه­‌های مختلف اقتصاد کلان، وضعیت تولید، تجارت و بیمه ارزیابی نموده و ضمن تشریح سیمای بخش کشاورزی از منظر آمار، مشکلات و موضوعاتی که فعالان بخش کشاورزی به لحاظ برنامه­‌ریزی­‌ها و سیاست­‌گذاری­های کلان کشوری با آن مواجه هستند و در متغیرهای کلان اقتصادی و شاخص­‌های غیراقتصادی بخش متبلور می­شود، بررسی کرده است.

در بخش اقتصاد کلان، متغیرهای ارزش افزوده بخش کشاورزی، رشد اقتصادی بخش، اندازه بخش کشاورزی در قیاس با کل اقتصاد، تعداد شاغلین بخش در مقایسه با سایر بخش­‌های اقتصادی، درآمد سرانه شاغلین و ساختار اشتغال بخش، نقش بخش خصوصی در اشتغال کشاورزی، میزان تشکیل سرمایه و سهم آن از کل سرمایه­‌گذاری اقتصاد، تسهیلات دریافتی، بهره‌وری نهاده­‌های نیروی کار، سرمایه و کل عوامل تولید و شاخص کسب و کار بخش کشاورزی بررسی و تحلیل شد.

در بخش تولید، به تفکیک هر یک از زیربخش­های زراعت، باغبانی و دام-طیور-آبزیان میزان تولید، سطح تطابق عملکرد برنامه­‌های توسعه با اهداف تعیین شده، ضرایب خودکفایی، قیمت محصولات، و تحلیل هزینه و فایده منحصراً برای محصولات زراعی (به دلیل دسترسی به اطلاعات) انجام شد.

در بخش تجارت، وضعیت صادرات و واردات و تراز تجاری بخش کشاورزی به تفکیک گروه­‌های اصلی شامل کشاورزی، صنایع غذایی، زراعت، باغبانی و دام-طیور-آبزیان صورت گرفت و میزان ارزبری یا ارزآوری هر یک از گروه­ها و ساختار تجارت بخش ارزیابی و رصد شد. همچنین وضعیت مهمترین محصولات تجاری کشور نیز تحلیل گردید.

در بخش بیمه، تغییرات پوشش بیمه در زیربخش­های مختلف کشاورزی، میزان غرامت پرداختی و حق بیمه دریافتی از کشاورز، ضریب نفوذ بیمه و عملکرد درآمدی صندوق بیمه محصولات کشاورزی بررسی و تحلیل شد.

 

 

 دانلود متن کامل گزارش

خواندن 3580 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 آذر 1400 06:07
مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب
ارتباط با ما
آدرس: تهران، خیابان طالقانی، نبش خیابان شهید موسوی (فرصت)، پلاک ۱۷۵ - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ساختمان جدید ، طبقه ۳
صندوق پستی: ۱۵۸۳۶۴۸۴۹
تلفن: ۸۵۷۳۲۵۸۵۵-۸۵۷۳۲۸۵۱
پست الکترونیکی: info@awnrc.org
telegraminstagram