دوشنبه, 25 دی 1402 14:55

کتاب ردپای آب در جامعه‌ی مصرف کننده‌ی مدرن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

پروفسور آرین هوکسترا، اولین دانشمند در حوزه‌ی سیاست‌های آبی بود که دیدگاه بررسی آب به عنوان یک کالای جهانی، و نه منطقه‌ای، و لزومِ شکل‌گیری تعاملات بین‌المللی برای حل چالش‌های مرتبط با آن بواسطه‌ی مشارکت تمامی کشورها را مطرح نمود. کتاب حاضر، مجموعه‌ای بینظیر از تجربیات ارزشمند این دانشمند برجسته‌ی جهان در زمینه‌ی گفتگوهای آبی از هر دو دیدگاه تولید و مصرف است. در این کتاب، علاوه بر ارائه‌ی تعاریف کلیدی مفاهیمی همچون ردپاهای زیست‌محیطی و تحلیل روند شکل‌گیری و تحول آنها در گذر زمان، و همچنین ارائه ردپای چند محصول و فرآورده‌های آنها همراه با دلایل کافی برای محدودنمودن مصارف آبی به حدود پایدار در جهان، مجموعه‌ای از اقدامات مؤثر ارائه شده‌است که بکارگیری آنها می‌تواند چرخه‌ی فعلی اقتصاد جهان را به سمت توسعه‌ی پایدار رهنمون سازد. اقداماتی همچون تعیین سطوح برداشت پایدار برای منابع آب سطحی و زیرزمینی، تدوین بنچ‌مارک‌های ردپای آب برای تولید و مصرف‌کنندگان، شفافیت اطلاعاتی و برچسب‌گذاری کالاها، ترویج و توسعه‌ی مصرف عادلانه آب، تدوین و اخذ مالیات‌های زیست‌محیطی از مصرف‌کنندگان جهانی، لزوم و چگونگی گفتگوهای بین‌المللی آب و تعیین سهم اقشار و گروه‌های مختلف در تغییر روند فعلی، بخشی از مطالبی است که نویسنده به طور عمیق بدان پرداخته است. قهرمانان تغییر از دیدگاه آرین هوکسترا، آحاد جامعه و تمامی مصرف‌کنندگان، از خرد تا کلان و از مردم عامی تا سیاست‌مداران و تصمیم‌گیرندگان کلیدی در حوضه آب هستند و تمامی مطالب در این کتاب همراه با مثال‌های شفاف و ملموس ارائه شده که درک آن را برای همگان مقدور ساخته است.

همه‌ ما، در قبال باری که بواسطه حضورمان بر دوش طبیعت بارگزاری شده است، مسئول هستیم و هر یک باید به سهم خود، رسالت خود را در قبال حفظ منابع ارزشمند طبیعی انجام دهیم. خواندن این کتاب توسط تمامی اقشار جامعه برای آگاهی از مسئولیت خود در قبال این موهبت الهی و برداشتن گامی در تعدیل وخامت فعلی توصیه می‌شود.

برای دریافت کتاب از لینک زیر استفاده کنید

 

خواندن 311 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 دی 1402 15:02
مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب
ارتباط با ما
آدرس: تهران، خیابان طالقانی، نبش خیابان شهید موسوی (فرصت)، پلاک ۱۷۵ - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ساختمان جدید ، طبقه ۳
صندوق پستی: ۱۵۸۳۶۴۸۴۹
تلفن: ۸۵۷۳۲۸۴۳-۸۵۷۳۲۸۴۹
پست الکترونیکی: info@awnrc.org
telegraminstagram